پمپ روتس

پمپ روتس اصولا یک پمپ مکانیکی چرخشی است که معمولا با یک پمپ روتاری پشتیبانی می شود. در این نوع پمپها یک پوسته تو خالی بنام استاتور وجود دارد که دورون آن دو روتور دمبلی شکل در جهت عکس یکدیگر می چرخند و اساسا شبیه یک فن عمل می کند. لقی بین این دو روتور معمولا بین ۰٫۱ الی ۰٫۵ mm می باشد که با سرعت ۱۴۰۰ الی ۴۰۰۰ دور بر دقیقه می چرخند.در واقع با چرخش سریع این دو روتور دمبلی شکل بین دهانه ورودی و خروجی پمپ یک اختلاف فشار ایجاد می گردد.

پمپ روتس
نمای برش خورده پمپ روتس

عموما این پمپها در کوره های ذوب تحت خلاء که مقدار زیادی خروج گاز در آغاز فرآیند ذوب وجود دارد بکار می روند و توسعه و پیشرفت آنها متناسب با پیشرفت کوره های ذوب تحت خلاء بوده است.
علت استفاده از این نوع پمپ در کوره ها بخاطر نمودار سرعت تخلیه این پمپ است که در محدوده ۰٫۱ الی ۰٫۰۰۱ میلی بارتقریبا خطی است و افت راندمان پمپ در این محدوده ناچیز می باشد و این قابلیت باعث می شود نقص پمپهای روتاری در این محدوده ( افت شدید راندمان ) پوشش داده شود و ترکیب این دو پمپ فشار مورد نظر را با بازده ای بالا برای کاربر ایجاد کند.

از دیگر مزایای پمپ های روتس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایمنی
  • خلاء تمیز و عاری از روغن
  • هزینه پا ئین
  • بازدهی بالا
  • تعمیر و نگهداری کم

محدوده کاری پمپ های روتس عموما بین ۱۰ الی ۰٫۰۰۱ mbar می باشد. ( بسته به شرکت سازنده ) جهت محافظت از پمپ و همچنین بالا بردن طول عمر آن معمولا یک شیر بای پس بر روی پمپ نسب می گردد که در مواقعی که فشار سیستم بدلیلی بالا رود و یا در هنگام شروع بکار نا صحیح ( در فشار بالا ) باز شده و عملا پمپ را از سیستم خارج می کند بدین صورت که پمپ روتاری مستقیما به محفظه را پیدا می کند و به موتور پمپ روتس بار اضافی وارد نمی شود.در صورتی که این سیستم بروی پمپ وجود نداشت بهتر است با نصب یک فشار سنج بروی دهانه ورودی پمپ و کنترل فشار ورودی ار آسیب رسیدن به پمپ جلوگیری نمود.
این پمپها با سرعت تخلیه ۱۵۰ الی ۵۰۰۰۰ متر مکعب بر ساعت موجود می باشند. که با توجه به الزامات طراحی سیستم انتخاب می گردند.

* فیلم نحوه کار پمپ روتس را می توانید در پایین این صفحه دانلود نمایید.

فیلم نحوه عملکرد پمپ روتس